Mechanika klasyczna to dział fizyki, który obejmuje kinematykę, dynamikę oraz statykę.
• Kinematyka opisuje ruch ciał, przykładowo geometrię toru po jakich się ciała poruszają. Na przykład może to być ruch prostoliniowy, albo po okręgu. W opisie ruchu ciał operuje się takimi wielkościami jak: czas, położenie, droga, prędkość, przyśpieszenie, itp. W kinematyce nie rozważa się mas ciał, ani też sił działajacych na te ciała. W kinematyce nie wnika się w przyczyny takiego a nie innego ruchu rozważanych ciał.
Podsumowując, kinematyka pozwala nam tylko opisać jak ciało się porusza.
• Dynamika to dział mechaniki klasycznej opisująca zależności pomiędzy oddziaływaniem na ciała a ich ruchem. W dynamice rozważa się jaki będzie ruch ciał materialnych wskutek działających na nie sił. Innymi słowy dynamika opisuje przyczyny ruchu ciał.
• Statyka to dział mechaniki klasycznej, który w zasadzie można zaliczyć do dynamiki. Statyka bowiem opisuje ciała będące w stanie rónowagi spoczynkowej, czyli w szczególnym stanie ruchu (nie poruszające się).
Mechanika klasyczna często jest nazywana mechaniką Newtona, bowiem opiera się na trzech prawach sformułowanych przez Newtona, które określają relacje pomiędzy siłami działającymi na ciała a ich ruchem. Te trzy prawa znane są pod nazwą Zasady Dynamiki Newtona.
W mechanice klasycznej rozważać możemy takie ciała, jak: punkt materialny, bryła sztywna, ośrodki ciągłe.
Punkt materialny, to ciało fizyczne o nieskończenie małych rozmiarach, ale mające masę.
Bryła sztywna, to ciało rozciągłe skłądające się z punktów materialnych, które nie mogą się względem siebie przemieszczać.
Ośrodków ciągłych nie będę rozważał, zatem pominę omawianie co to są za ciała.
Zakres stosowania mechaniki klasycznej
Należy podkreślić, że mechanika klasyczna wyjaśnia zachowanie się ciał poruszających się z prędkościami małymi w porównaniu do prędkości światła oraz o rozmiarach makroskopowych, czyli dużych ciał. Bez uszczegółowiania pojęcia ciał makroskopowych wystarczy, że będziemy wiedzieli, iż przykładowo ruch elektronu w atomie nie należy rozważać na gruncie mechaniki klasycznej.