Miara kąta - radiany
Miara kąta określa wielkość kąta wyrażoną w stosownych jednostkach. Zasadniczo używa się dwu miar dla wyrażania wielkości kątów: miarę stopniową oraz miarę łukową.
• Miara łukowa
Niech dany będzie kąt α który wycina w okręgu łuk o długości S.
Miarą łukową kąta α nazywamy stosunek długości łuku S do długości promienia r.
Miara łukowa kąta nie zależy od długości promienia, ponieważ długość łuku jest proporcjonalna do długości promienia. Jeśli rozważymy kąt, który wycina w okręgu łuk o długości S równej promieniowi okręgu, to mamy: S = r. Zatem w mierze łukowej wielkość takiego kąta dana jest wzorem: α = S/r = r/r, czyli α = 1.
Mamy więc zdefiniowany kąt jednostkowy w tej mierze. Kąt jednostkowy w mierze łukowej nazywamy radianem, jest to jednostka bezwymiarowa. Reasumując, radian (rad) to jednostka miary łukowej kąta płaskiego, którego miara łukowa jest równa 1.
Zauważmy, że dla kąta pełnego (360o) mamy: S = 2Πr, czyli α = 2Πr/r, a stąd α = 2Π. Możemy powiedzieć, że kąt pełny ma wielkość 2Π radianów.
Jeśli chcielibyśmy wyrazić wielkość kąta prostego (90o) w mierze łukowej, to wystarczy pamiętać, że taki kąt wycina w okręgu łuk o długości S równej 1/4 obwodu koła. Mamy zatem S = (1/4)⋅2Πr = 0.5Πr. Stąd α = S/r = 0.5Π rad (jedna druga pi radiana).
Warto przypomnieć, że Π (pi) to stała Archimedesa, która jest równa ilorazowi obwodu koła do jego średnicy i wynosi:
Π ≈ 3,141592. Zwykle do obliczeń przyjmujemy, że Π = 3,14.
Poniżej zobrazowałem różne kąty wyrażone w mierze łukowej.
W dalszych rozważaniach, dla rozróżnienia miar kąta α użyję górnych indeksów, które będą wskazywały kiedy wielkość kąta AOB wyrażona jest w mierze stopniowej (αo), a kiedy w mierze łukowej (αr). Rozważmy więc jakiś dowolny kąt A0B, którego wielkość można wyrazić jako αo (miara stopniowa) lub αr (miara łukowa).
Wiemy także, że kątowi pełnemu odpowiada w mierze stopniowej wartość 360o, a w mierze łukowej wartość 2Π.
Możemy zapisać następujące proporcje:
Otrzymaliśmy zatem wzory pozwalające przeliczać wielkości kątów z miary stopniowej na łukową (αo ⇒ αr), a także z miary łukowej na stopniową (αr ⇒ αo).
Zadania
W celu utrwalenia sobie omówionych zagadnień rozwiąż kilka zadań, jakie dla Ciebie przygotowałem. Korzystaj z kalkulatorów.
Tu została omówiona miara łukowa kąta, która wyraża się liczbą bezwymiarową z zakresu od 0 do 2Π. Ta miara jest powszechnie wykorzystywana w matematyce i w fizyce.
Pamiętaj jednak, że mamy również miarę stopniową kąta, w której jednostką podstawową jest 1o ( 1 stopień). Z tą miarą spotkasz się często w zagadnieniach związanych z geografią, z inzynierią, lub w życiu codziennym. Omówiłem ją na osobnej karcie zatytułowanej "Miara kąta - stopnie".